Malowanie dla oszczędnych

malowanie dla oszczednych

Wizja remontu przeraża każdego, ale dobrze zaplanowany nie musi być gehenną, zwłaszcza jeśli odważymy się na malowanie we własnym zakresie. Samodzielne wykonanie prac malarskich to duża oszczędność, a zadowalający efekt przynosi radość i napawa dumą.

Ceny robót budowlanych poszybowały w górę i ta tendencja się utrzymuje. Nie jest też łatwo znaleźć dobrą ekipę, a zatrudnienie sprawdzonych i niedrogich fachowców graniczy z cudem. Warto więc zebrać się na odwagę i wziąć sprawy w swoje ręce. Właściwe przygotowanie się do prac, w tym dobór odpowiednich materiałów i narzędzi, to klucz do sukcesu.

Dla chcącego, nic trudnego

Nawet pomalowanie ścian farbami w różnych kolorach, czy też wykonanie dekoracyjnego motywu, jak choćby pas o innej barwie niż tło, uda się, jeżeli zaopatrzymy się w taśmę maskującą tesa® EXCELLENT. Taśma malarska tesa® EXCELLENT to wysokiej jakości taśma do samodzielnych prac malarskich wykonywanych wewnątrz budynku.

Dzięki bardzo cienkiemu nośnikowi można z łatwością uzyskać precyzyjne, ostre i czyste krawędzie farby. Taśma jest odporna na przedarcie, przykleja się do wielu różnych powierzchni, daje się łatwo i bezproblemowo usunąć w okresie do jednego miesiąca w przypadku zastosowań wewnątrz budynku. Taśma tesa® EXCELLENT umożliwia uzyskanie precyzyjnych i czystych krawędzi farby przy różnych pracach malarskich wykonywanych w domu.

Można ją naklejać na wiele różnych powierzchni: ściany, tapety, szkło, aluminium, twarde PCV czy drewno. Malowanie jeszcze nigdy nie było tak proste – taśma tesa® EXCELLENT pozwala osiągnąć doskonałe rezultaty w łatwy sposób!

Mamy taśmę i co dalej?

Wybraliśmy już taśmę i – co istotne – można ją stosować ze wszystkimi rodzajami farb i lakierów. Czas na decyzję w sprawie farby. Należy ją dobrać do rodzaju malowanej powierzchni. Farbami akrylowymi pokrywa się m.in. beton, tynk i płyty kartonowo-gipsowe, farby lateksowe i lateksowo-akrylowe stosuje się w kuchniach i łazienkach oraz innych wnętrzach o podwyższonej wilgotności.

Można zdecydować się na gotową farbę w określonym kolorze albo znaleźć swój ulubiony odcień we wzorniku kolorów. Przed przystąpieniem do zasadniczych prac warto zrobić próbkę koloru na małej powierzchni i obejrzeć ją zarówno w świetle dziennym, jak i sztucznym. Pamiętajmy o tym, że ta sama barwa na dużej płaszczyźnie będzie wyglądała na ciemniejszą niż na próbce. Ilość potrzebnej farby obliczamy sumując pola powierzchni ścian malowanych na dany kolor i odejmując od wyniku powierzchnię okien i drzwi. Informację o wydajności farby producenci podają na opakowaniu.

Zamieszczane przez nich wytyczne dobrze jest szczegółowo przestudiować, by uniknąć błędów, które niedoświadczonemu wykonawcy mogą się przydarzyć. Przydatne jest również czytanie etykiet na narzędziach i, podobnie jak w przypadku farb i taśmy tesa® EXCELLENT, wskazane jest stosowanie się do zaleceń producenta. Wałek do malowania dopiera się do rodzaju farby.

Przed rozpoczęciem pracy trzeba go umyć, gdyż mogą znajdować się na nim drobne zanieczyszczenia – kurz, pyłki, włosy, które jeśli się ich nie usunie, zostaną rozprowadzone wraz z farbą na malowanej płaszczyźnie. Opłaca się zainwestować zarówno w dobrej jakości walki jak i wysokogatunkowe pędzle, które nie gubią włosia. Wykonanie prac we własnym zakresie to czysty zysk, więc na dobrych materiałach i narzędziach nie należy oszczędzać, gdyż są naszymi sprzymierzeńcami w stawianiu pierwszych kroków w nowym fachu.

Istotne jest, by prowadzić prace w odpowiednich warunkach – we właściwej temperaturze i przy optymalnej wilgotności powietrza. Zalecana temperatura zazwyczaj zawiera się w przedziale 10-30 stopni C, a wilgotność 50-65%. Wprawieni wykonawcy rekomendują malowanie w 18-21 stopniach.

Ogromne znaczenie dla powodzenia przedsięwzięcia ma prawidłowe przygotowanie podłoża. Powinno być przed malowaniem wyrównane, czyste i suche. Świeże tynki należy zagruntować lub pokryć farbą podkładową, albo, zgodnie z wytycznymi niektórych producentów, jednym i drugim preparatem. Gdy nakładamy nową warstwę na starą farbę, która dobrze trzyma się podłoża i nie chłonie wilgoci, gruntowanie nie jest konieczne. Przygotowując podłoże, trzeba pamiętać o usunięciu wszystkich odchodzących warstw, a także o uzupełnieniu ubytków, naprawieniu rys i pęknięć.

Nie bez znaczenia jest sposób, w jaki nakłada się farbę. Eksperci radzą, by robić to z góry na dół i przestrzegają przed malowaniem w różnych kierunkach. Pociągnięcia wałkiem mają być długie, a pasy świeżej farby nachodzić na siebie. Ruch powinien być lekki, płynny; nie trzeba w niego wkładać zbyt dużo siły. W miejscach, do których jest trudny dostęp – w narożnikach, przy drzwiach i oknach – najwygodniej malować małym wałkiem lub płaskim pędzelkiem.

Od czego zacząć?

Od sufitu! Gdy wyschnie, można, odcinając pomalowaną powierzchnię od niepomalowanej taśmą tesa® EXCELLENT, rozpocząć odświeżanie ścian. Jako nowicjusze nie ustrzeżemy się wpadek – tu zostanie smuga, tam coś się zachlapie, jednakże stosowanie się do sprawdzonych zasad pozwoli uniknąć niepowodzeń i cieszyć się z dobrze wykonanej pracy oraz oszczędności, które można wydać na przykład na wyposażenie odnowionego wnętrza.

Wizja remontu przeraża każdego, ale dobrze zaplanowany nie musi być gehenną, zwłaszcza jeśli odważymy się na malowanie we własnym zakresie. Samodzielne wykonanie prac malarskich to duża oszczędność, a zadowalający efekt przynosi radość i napawa dumą. Ceny robót budowlanych poszybowały w górę i ta tendencja się utrzymuje. Nie jest też łatwo znaleźć dobrą ekipę, a zatrudnienie…

Dodaj komentarz