Betonowe szamba i trzy najpopularniejsze mity na ich temat dostępne w sieci

Odpowiednie zarządzanie ściekami w obejściu to obowiązek każdego szanującego się gospodarza. Nie wszędzie istnieje możliwość przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej, nie każdy ma też odpowiednie warunki do budowy oczyszczalni ścieków. W takiej sytuacji, po zastanowieniu, zapada przemyślana i ostateczna decyzja o wybudowania przydomowego betonowego szamba. Oczywiście najwięcej, przy równoczesnej łatwej do nich dostępie, informacji znaleźć możemy w Internecie, który nie zawsze podaje nam wiarygodną treść. Oto trzy popularne mity na temat betonowych szamb w sieci, które nie mają pokrycia w rzeczywistości.

Betonowe szambo założone jak najniższym kosztem będzie nam służyło długo i szczęśliwie. http://www.agroprojekty.pl/projekty-zbiorniki-na-gnojowke-i-gnojowice-szamba,70,projekty.html

Jeżeli wśród naszych potrzeb leżą awaryjne poszukiwanie specjalistów do oczyszczenia szamba, jego ponownej instalacji lub niezbyt przyjemne sprzątanie efektów nieszczelności naszego zbiornika czy jego nieprawidłowego funkcjonowania – wtedy priorytetem jest szukanie możliwości zaoszczędzenia. Jeżeli jednak chcemy, żeby nasze szambo funkcjonowało bez zarzutu przez maksymalny czas jego eksploatowania, upewnijmy się, czy pokrywa została odpowiednio zabezpieczona, izolacja zewnętrzna wynosi minimum0, 4cm, a materiały, które są odpowiedzialne za szczelność cechują się odpornością zarówno na wysokie ciśnienie wody pozytywne, jak i parcie negatywne. Bardzo istotne jest również to, aby wspomniane materiały były odporne na różnego rodzaju związku chemiczne. Warto zainwestować we wszystkie możliwe zabezpieczenia, zwłaszcza ze względu na fakt, że szambo betonowe jest tańszą opcją niż np. szamba plastikowe.

Sąsiad wykopie dół pod szambo – to przecież nic trudnego

Nie kwestionując umiejętności sąsiada ani jakości jego sprzętu warto pamiętać o tym, że wykop pod szambo musi być naprawdę równy i najlepiej zrobią to doświadczeni profesjonaliści. Jeżeli nie uda się uzyskać wymaganego kształtu wykopu, cała inwestycja będzie pieniędzmi dosłownie wyrzuconymi w błoto, ponieważ poszczególne elementy instalacji będą pękać. Operator koparki musi zadbać o odpowiednie wypoziomowanie dna wykopu, który powinien powstać dzień przed instalacją szamba lub w ten sam dzień. Niezabezpieczona dziura na terenie posiadłości może być zagrożeniem dla domowników, a woda gruntowa może spowodować obsuwanie się ścian wykopu i cała praca pójdzie na marne.

Planuję budowę niewielkiego szamba, czeka więc mnie długa i męcząca papierologia

Otóż nie. Dokładnie od 28 czerwca 2015 roku wszystkie zbiorniki bezodpływowe przeznaczone do nieczystości ciekłych, których pojemność nie przekracza 10m2 nie wymagają specjalnego pozwolenia na budowę. Nie oznacza to jednak, że możemy wybudować swoje szambo w przypadkowym miejscu bez odpowiedniej dokumentacji, a dokładniej – będziemy musieli ten fakt zgłosić. Aby nasze zgłoszenie zostało pozytywnie przyjęte, będziemy potrzebowali wniosku, który zawiera zarówno zakres planowanych robót budowlanych, jak i rodzaj oraz datę ich rozpoczęcia, szkic umiejscowienia szamba (najlepiej na kserokopii mapy ewidencyjnej) oraz oświadczenia, które potwierdzi nasze prawo do dysponowania pracami budowlanymi na terenie nieruchomości (murarz24.pl). Warto również zaopatrzyć się w zaświadczenie o tym, że nie mamy możliwości podłączenia do sieci kanalizacyjnej, ponieważ zdarza się, że niektóre urzędy wymagają również takiego dokumentu.

Odpowiednie zarządzanie ściekami w obejściu to obowiązek każdego szanującego się gospodarza. Nie wszędzie istnieje możliwość przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej, nie każdy ma też odpowiednie warunki do budowy oczyszczalni ścieków. W takiej sytuacji, po zastanowieniu, zapada przemyślana i ostateczna decyzja o wybudowania przydomowego betonowego szamba. Oczywiście najwięcej, przy równoczesnej łatwej do nich dostępie, informacji znaleźć…

2 Comments

Dodaj komentarz