Jak pokonać letnie upały? Pomoże rekuperacja w domu!

rekuperacja w domu

Kiedy przychodzą długo wyczekiwane upały, zastanawiamy się jak sobie z nimi radzić. I choć często jest to zaledwie kilkanaście dni w roku, to i tak nasz organizm przeżywa wtedy istną gehennę. Stajemy się senni, mniej efektywni w pracy i brakuje nam sił. Rekuperacja w domu pomoże.

W walce z upałami możemy zrobić wiele. Począwszy od częstego i regularnego nawadniania organizmu, po działania prewencyjne już w naszym domu takie jak stosowanie osłon okiennych, zaciemnianie pomieszczeń. Jednak to, co kluczowe i co naprawdę może pomoc, to rekuperacja w domu. Jest ona gwarancją świeżego powietrza w domu bez konieczności wietrzenia.

Rekuperacja „orzeźwia”

Rekuperacja to skuteczna forma poprawy komfortu cieplnego budynku. W porównaniu z klimatyzacją – rekuperator wymienia powietrze w budynku, podczas gdy klimatyzator tylko uzdatnia wewnętrzne masy. Można zatem powiedzieć, że rekuperacja w znacznym stopniu wspiera klimatyzację w zakresie wymiany powietrza na świeże bez utraty energii zużytej na chłodzenie. Świeże powietrze w systemie rekuperacji dostarczają anemostaty nawiewne. Centrale rekuperacyjne odpowiedzialne są za dostarczanie do pomieszczeń przyjemnego, czystego i świeżego powietrza.

Orzeźwiające powietrze nocą

Jeśli mamy w domu rekuperator, możemy skorzystać z tzw. nocnego przewietrzenia. Działa to tak, jakby podczas upalnego lata nocą otwierać okna. Nie jest to rzeczywiste chłodzenie, ale działa automatycznie, bez potrzeby pamiętania o wietrzeniu domu nocą. Wszystko to jest możliwe za sprawą by-passu, czyli mechanizmu wbudowanego w każdy rekuperator VASCO.  Idea działania by-passu jest bardzo prosta.

W ciągu dnia, gdy panuje upał przekraczający 30oC zasłaniamy się przed słońcem i zamykamy okna, aby nie wpuszczać gorącego powietrza do domu, gdzie wciąż utrzymuje się jeszcze temperatura ok. 24oC. Natomiast w nocy działamy odwrotnie. Temperatura na zewnątrz spada poniżej 20 oC, więc otwieramy okna, by nocą wychłodzić wnętrze domu.  I tę rolę spełnia właśnie automatyczny by-pass w rekuperatorze. W ciągu dnia, gdy jest upalnie, rekuperator z wymiennikiem ciepła powstrzymuje wzrost temperatury wewnątrz, a w nocy automatycznie „uchyla okna” i nawiewa chłodniejsze powietrze z zewnątrz.

Funkcja „nocnego przewietrzenia” jest zatem realną korzyścią w ciągu upalnego lata. Gorące powietrze z przegrzanego domu jest wyrzucane na zewnątrz, a w drugą stronę chłodniejsze zewnętrze powietrze jest kierowane bezpośrednio do salonu czy sypialni. By-pass to istniejący w rekuperatorze dodatkowy otwarty kanał wraz z system przepustnic, które automatyka rekuperatora otwiera lub zamyka tak, aby skierować powietrze z zewnątrz zamiast standardowo przez wymiennik ciepła, właśnie tym dodatkowym kanałem go omijającym.

Dla użytkowników rekuperatora VASCO ważne powinno być także to, że mogą samodzielnie określić co jest dla nich zbyt wysoką temperaturą. Temperaturę aktywującą by-pass można samodzielnie ustawić za pomocą aplikacji VASCO Comfort Control na smartfonie.

Kiedy przychodzą długo wyczekiwane upały, zastanawiamy się jak sobie z nimi radzić. I choć często jest to zaledwie kilkanaście dni w roku, to i tak nasz organizm przeżywa wtedy istną gehennę. Stajemy się senni, mniej efektywni w pracy i brakuje nam sił. Rekuperacja w domu pomoże. W walce z upałami możemy zrobić wiele. Począwszy od…

Dodaj komentarz