Prawidłowa izolacja termiczna systemu rozprowadzania mediów

izolacja termiczna

Bez względu na przeznaczenie budynku, każdy obiekt potrzebuje sprawnego i bezpiecznego systemu rozprowadzania mediów. To dzięki niemu gwarantowany jest nie tylko wysoki komfort, ale także zminimalizowanie strat energii czy emisji szkodliwych substancji. Jak ważne w tym kontekście staje się wykonanie prawidłowej izolacji termicznej systemu rozprowadzania mediów? Z jakich materiałów korzystać i na co trzeba szczególnie uważać? Na te pytania odpowiada Cezary Naliwajek – Sales & Marketing Manager Insulation Europe z firmy Thermaflex.

Energooszczędność

To nie tylko słowo określające zmniejszenie strat energii, ale co najważniejsze – płynące z tego oszczędności finansowe. Budując lub remontując dom, najczęściej skupiamy się na izolacji ścian czy okien, zapominając, że nie tylko one mają wpływ na komfort użytkowania budynku.

– Podstawowym zadaniem systemów izolacyjnych dla instalacji HVAC jest minimalizowanie kosztownych strat energii. Redukując zużycie energii cieplnej, zmniejszamy także emitowanie szkodliwych substancji do atmosfery. Wybór wysokiej jakości materiałów izolacyjnych przyczynia się tym samym zarówno do ograniczenia kosztów utrzymania domu, jak i ma korzystny wpływ na ekologię – wyjaśnia Cezary Naliwajek, Sales & Marketing Manager Insulation Europe z firmy Thermaflex.

Inwestycja w nowoczesne materiały izolacyjne pozwala również przedłużyć żywotność każdego systemu. Dzięki temu unikamy konieczności przeprowadzania kosztowej wymiany instalacji, a także zmniejszamy liczbę ewentualnych napraw. Zarówno systemy grzewcze, sanitarne, wentylacyjne, jak i chłodnicze narażone są bowiem na awarie. Z tego powodu tak ważne jest, by na etapie budowy domu zainwestować w wysokiej jakości izolacje, które przyczynią się nie tylko do zwiększenia wydajności instalacji, ale także pozwolą cieszyć się komfortem i spokojem przez długie lata.

Dobry materiał izolacyjny to klucz

Wybierając odpowiednią izolację do instalacji grzewczych, sanitarnych, chłodniczych czy wentylacyjnych, bardzo ważny jest wybór materiału o jak najlepszym współczynniku przewodzenia ciepła lambda (ʎ) oraz wykazującym odporność przed uszkodzeniami i pochłanianiem wilgoci. Jak mówi ekspert Thermaflex, bardzo ciekawym rozwiązaniem dostępnym na rynku są otuliny wykonane z pianki poliolefinowej:

– Jest to trwały materiał o stabilnych właściwościach izolacyjnych, który dodatkowo zabezpiecza system przed ewentualnym przenoszeniem ognia i dymu w przypadku wystąpienia pożaru. Pianka poliolefinowa o zamkniętej strukturze komórkowej nie chłonie wilgoci, przez co gwarantuje brak ryzyka korodowania rurociągu oraz wykazuje bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła, skutecznie ograniczając straty energii. Materiał nadaje się do izolowania systemów grzewczych, sanitarnych, wentylacyjnych czy chłodniczych, dzięki czemu jedno rozwiązanie sprawdza się na każdym etapie budowy.

Przykładem izolacji wykonanej z wysokiej jakości pianki poliolefinowej jest gama skutecznych i wytrzymałych komponentów izolacyjnych ThermaSmart PRO. Ich elastyczność umożliwia szybki i prosty montaż, tworząc przy tym niezawodną instalację, nawet w najtrudniejszych warunkach. W pełni zamkniętokomórkowa struktura pianki poliolefinowej stosowanej w ThermaSmart PRO minimalizuje straty energii i zapobiega dyfuzji pary, dzięki czemu tworzy wolne od skraplania – a tym samym korozji – niezawodne rozwiązanie na cały okres użytkowania. Warto również wspomnieć o tym, że podczas gdy inne materiały w momencie uszkodzenia podlegają propagacji powstałej szczeliny, nawet drobne uszkodzenia otuliny ThermaSmart PRO nie stanowią problemu.

Nie zapominajmy o montażu

Cezary Naliwajek z Thermaflex dodaje, że po wyborze Izolacji kolejnym krokiem jest jej prawidłowy montaż, który pozwoli osiągnąć zamierzone cele i korzyści, które dana izolacja ma przynieść. Stąd dobrze, jeśli wybrany system izolacji technicznych jest kompletny, umożliwiający łatwy, szybki i skuteczny montaż. Gwarantuje to efektywną pracę instalacji i urządzeń grzewczych przez wiele lat, przy minimalnych stratach energii, co oczywiście przekłada się na niskie koszty eksploatacji. Takie decyzje pozwalają dbać o świat, który nas otacza.

Zaawansowane rozwiązania izolacyjne pomagają w zmniejszeniu strat ciepła, a co za tym idzie – obniżeniu rachunków za ogrzanie domu czy podgrzanie wody. Jednak warto pamiętać, że izolacje muszą być wykonane z materiałów dobrej jakości oraz odpowiednio dobrane do systemu i co bardzo ważne – właściwie zamontowane. Tylko w ten sposób spełnią swoje zadanie. Jeśli podczas budowy domu będziemy szukać niewielkich oszczędności przy zakupie odpowiednich otulin, możemy w niedalekiej przyszłości stracić na tym o wiele więcej.

Bez względu na przeznaczenie budynku, każdy obiekt potrzebuje sprawnego i bezpiecznego systemu rozprowadzania mediów. To dzięki niemu gwarantowany jest nie tylko wysoki komfort, ale także zminimalizowanie strat energii czy emisji szkodliwych substancji. Jak ważne w tym kontekście staje się wykonanie prawidłowej izolacji termicznej systemu rozprowadzania mediów? Z jakich materiałów korzystać i na co trzeba szczególnie…

Dodaj komentarz