„Ubogi poeta” – Carl Spitzweg – opis obrazu

Autorem obrazu „Ubogi poeta” jest Carl Spitzweg, niemiecki malarz epoki romantyzmu, urodzony w 1808 roku. Pochodził on z kupieckiej rodziny, wedle tradycji także kształtował się na kupca. Oprócz tego udzielał się także w życiu politycznym. Dzieło powstało w 1839 roku. Zostało namalowane farbami olejnymi na płótnie.
Na pierwszym planie widoczny jest stary, szary piec wraz z porozrzucanymi stertami gazet. Obok gazet leżą także dwa czarne buty oraz deska. Na piecu stoi pusta, mała buteleczka oraz czarna miska. Za piecem widzimy natomiast szary płaszcz przewieszony na wieszaku oraz brązowy garnek. Po prawej stronie widoczne są liczne książki, zimno-różowe pudełko, garnuszek oraz czarny wazon. 
Na drugim planie mieszkaniezpomyslem.pl widnieje łóżko, a nieco po prawej stronie mężczyznę pod kołdrą. W lewej ręce mężczyzna trzyma rękopisy, prawą rękę ma skierowaną ku górze, a w jego ustach spoczywa pióro. Nad mężczyzną unosi się czarny parasol. Nieco przed łóżkiem leży kilka książek, w tym jedna, czerwona – otwarta i skierowana tekstem w stronę leżącego pisarza. Po lewej stronie w oddali jest okno, przez które wpada nieco światła do pomieszczenia. Okno i niebieskie niebo za oknem kontrastują z ogólnym, zaniedbanym wnętrzem pomieszczenia.
Do elementów odnoszących się do tytułu należy przede wszystkim mężczyzna, przeglądający białe rękopisy, w którego ustach jest pióro. Jego prawa dłoń skierowana jest do góry tak, jakby szukał właśnie inspiracji. Zaniedbane, biedne wnętrze – porozrzucane książki, gazety, stara, podziurawiona szmata na sznurku czy nawet niedbale załóżone okulary na nosie tytułowego poety także bez wątpienia zaliczają się do elementów wpływających na tytuł obrazu.
Obraz stanowi kompozycję otwartą. Dominują (meble do małej i wąskiej kuchni)  tutaj kolory zimne, pomimo tego, że jest to kompozycja odcieni ciemnych i jasnych. Barwy użyte przy malowaniu obrazu oraz ogólny wizerunek pokoju przedstawionego na nim sprawiają wrażenie ponurego otoczenia. Można do tych elementów obrazu zaliczyć chaos panujący w pomieszczeniu czy szare, odrapane ściany.

Autorem obrazu „Ubogi poeta” jest Carl Spitzweg, niemiecki malarz epoki romantyzmu, urodzony w 1808 roku. Pochodził on z kupieckiej rodziny, wedle tradycji także kształtował się na kupca. Oprócz tego udzielał się także w życiu politycznym. Dzieło powstało w 1839 roku. Zostało namalowane farbami olejnymi na płótnie. Na pierwszym planie widoczny jest stary, szary piec wraz…

Dodaj komentarz