Islandia

Islandia

Wśród polecanych miejsc nie może zabraknąć tak egzotycznej w konfrontacji z naszą codziennością Islandii. Miejsce zdecydowanie uwiedzie poszukiwaczy spokoju, tych którzy nie narzekają na zmiany temperatury i chcą posłuchać historii o tym, jak elfy istnieją naprawdę.

Nie bez powodu Islandię nazywa się Baśniową Krainą Lodu na północy Europy. Zanim przejdziemy do tych dzikszych zakątków, które tak naprawdę stanowią większość państwa, zacznijmy od czarującego Rejkiawik, który w żaden sposób nie przypomina innych stolic odwiedzanych krajów. Od razu naszą uwagę zwróci kolorowa zabudowa miasta. Domki w podobnej budowie, w najróżniejszych kolorach nic tylko zachęcają do przechadzania się ulicami miasta. Póki uwiedzie nas panorama, a może stać się to bardzo szybko skorzystajmy z muzeów i galerii, które oferuje nam stolica. Jedne przedstawiają sztukę najnowszą, drugie uzupełnią naszą wiedzę (pg1bogatynia.pl) o odwiedzanym miejscu w informacje o historii kraju. Nie można sobie też odpuścić chociażby zobaczenia galerii i salek koncertowych – National Opera. Na naszej trasie w centrum nie powinno zabraknąć Perlanu – leży na wzgórzu, jeden z najważniejszych zabytków miasta. W środku budynku organizuje się najróżniejsze targi czy wystawy, natomiast na zewnątrz zachwyci nas obecność zbiorników z naturalnie podgrzewaną wodą. Nad nimi mieści się restauracja – widok jest zachwycający. Punktem ważnym na mapie jest kościół Hallgrímskirkja. Jego 73 metry, które warto pokonać, dają nam szansę na obejrzenie wspaniałej panoramy miasta, a przy okazji zobaczyć historyczny budynek całkowicie wykonany z betonu.

Nie możemy zapomnieć o Starym Mieście Rejkiawiku, kiedyś noszącym nazwę Austurvollur. Mamy co tutaj oglądać. Domkirkja kościół, Gmach Parlamentu i elegancki hotel last-minutes.pl w stylu art deco Borg. Póki wyjdziemy z budynków w niekończący się teren dzikiej przyrody, wstąpmy jeszcze Muzeum Narodowego, Domu Kultury czy Muzeum Fotografii. Nie są to nudne muzea, a obfitujące w najróżniejszą sztukę i jej formę piękne zaprojektowane budynki.

Na odpoczynek po tylu atrakcjach koniecznie Blue Lagoon, od stolicy tylko 30 minut. Leczniczy ośrodek spa, jeden z najczęściej polecanych na świecie to baseny pełne dymiącej i turkusowej, jak nigdzie indziej ciepłej wody, do której warto wejść, a potem nie chcieć wyjść. Tyle świeżego powietrza i nieskażonej przyrody, mimo sporej ilości gości i popularności tego miejsca, to niecodzienna rzecz. Nie można wyjechać nie zaznając w tych wodach kąpieli.

Poprzednio pisaliśmy o stolicy Islandii, a zdecydowanie nie samym Rejkiawikiem żyje człowiek. To byłaby wielka strata być w takim dzikim miejscu, pełnym nienaruszonej przestrzeni i jej nie zobaczyć.

Wybierzmy się więc w poszukiwaniu innego rodzaju atrakcji na Północno-Zachodnią Islandię, by zobaczyć niesamowite góry Landmannalaugar, a gwarantujemy że nie zapomnicie tego widoku do końca życia. Nie są to po prostu wysokie pasma górskie, a pełne niesamowitej flory i kolorów zakątki świata… jak nie z tego świata. Obok jest wulkan Hekla, najsłynniejszy w Islandii robi wrażenie. Niezliczone zbiorniki z ciepłą wodą, kolory który natura nigdzie indziej nie stworzyła, to właśnie tam często uciekają turyści od miejskiego życia, która tak jak na inne kraje Europejskie w Islandii jest spokojne.

Jakbyśmy chcieli jeszcze zaniemówić, a nasze nogi z nami współpracowały kolejnym cudem nie tylko tego kraju, ale na skalę światową są Lodowe Jaskinie, o takich odcieniach błękitu i niebieskiego, jakiego nikt z nas nigdy nie widział. Znajdują się w parku Skaftafell, w pobliżu jeziora Jökulsárlón. Taki widok jest możliwy dzięki niewystępowaniu pęcherzyków powietrza, dlatego ten przezroczysty odbijający różne barwy lód w jaskiniach ma grubość 8 metrów, a liczy sobie 1200 lat. Znajdujemy się w miejscu historycznym i bajkowym. Oczywiście do takiej wycieczki trzeba się przygotować i nigdy nie planować jej na własną rękę, a z przewodnikiem oraz ze spory wyprzedzeniem zarezerwować tę frajdę, bo poluje na nią wielu.

No i oczywiście Fiordy! Znajdziemy się jak na kawałku ziemi oderwanym od reszty świata. Fiordy zachodnie liczą sobie około 50 fiordów i zatok, które wchodzą w ląd nawet do 10 km, co tylko nam udowadnia jak wielką wyobraźnię miała natura. Jest to generalnie miejsce zamieszkiwane przez (centropol.com.pl – kuchnia) około 8 tysięcy mieszkańców, a ich liczba maleje. Jednak znajduje się tutaj miejsce na chwilę odpoczynku miasto Ísafjörður, gdzie mamy szansę odwiedzić muzeum rybołówstwa i żeglugi (tak ważniej w tym rejonie) oraz obejrzeć stare zabudowania. Nie jeden z nas w tym miejscu pomyśli, że znalazł się na końcu świata.

Wśród polecanych miejsc nie może zabraknąć tak egzotycznej w konfrontacji z naszą codziennością Islandii. Miejsce zdecydowanie uwiedzie poszukiwaczy spokoju, tych którzy nie narzekają na zmiany temperatury i chcą posłuchać historii o tym, jak elfy istnieją naprawdę. Nie bez powodu Islandię nazywa się Baśniową Krainą Lodu na północy Europy. Zanim przejdziemy do tych dzikszych zakątków, które…

Dodaj komentarz