Słowenia na wakacje

Słowenia na wakacje

Dlaczego nie Słowenia. Mały i niepozorny sąsiad ma naprawdę wiele do zaoferowania turystom zza granicy. Za chwilę postaramy się was przekonać co warto zobaczyć i jak jest tego dużo w Słowenii.

Jeżeli chcecie zacząć podróż od pewnego miejsca i od razu zachwycić się, by nie mieć już do końca pobytu wątpliwości dlaczego to miejsca to zdecydowanie Bled. To jedno z najbardziej malowniczych i zachwycających miejsc w Europie. Trochę to miejscowość turystyczna, ale niech was to nie odstraszy. Po prostu każdy chce zobaczyć te bogactwo budowli i wód – wystarczy kościół na wyspie po środku miasta i jesteśmy pewnie, że zatrzymacie się tam na dłużej. Zamek, wysepki, jeziora, wody termalne. Wszystko służy zdrowiu i zachwyconemu widokiem oku. Od razu rzuci nam się w oczy wyspa tam obecna. Owiana wieloma legendami, osamotniona na jeziorze. Zza bogatej roślinności widać na niej dzwonnicę, kościół i plebanię. Kiedyś świątynia, teraz tajemnicza wyspa, od której nie sposób oderwać wzrok. Najważniejszy punkt programu z tak bogatego miejsca to jednak zamek Bledzki. Bogactwo jego zabudowy jest trudne do opisanie, tak złożone. Ten najstarszy w Słowenii zamek, ma wejście przez mury obronne z łukiem gotyckim i mostem zwodzonym. Mamy kaplicę, obiekty gospodarcze, a wszystko jakbyśmy przenieśli się do 1011 roku. Obecnie funkcjonuje w formie muzeum dla turystów. Pokoje przy kaplicy pomogą nam poznać najstarszą historię zamku, natomiast im dalej tym poznajemy kolejne transformacje tego miejsca i jego losy. Jeżeli już nacieszymy się muzeum przed nami jeszcze Zamek oferuje drukarnię, piwnicę, ziołowy zagajnik i w celu nabrania sił na dalsze zwiedzanie jest restauracja.

W Bledzie znajduje się również zachwycający długością wąwóz. Na 1600m zwiedzimy mosty najróżniejsze i czeka nas 16 metrowy wodospad. Czekając nas też przepiękne widoki na kościół i okolice.

Kolejną atrakcję tego zachwycającego miejsca jest Poklujka – To wysoka hala, którą zarastają świerki, wypasa się tutaj bydło, mamy też łańcuchy górskie do zwiedzania z przewodnikiem lub bez. Wtedy na pewno was nie ominą te malownicze widoki jakie oferuje las.

Jeżeli jesteście w Bledzie to nie możecie ominąć jazdy słynną bryczką – Izvoščki lub „fijakerji”. Można tym objechać wiele miejsc, obejrzeć zamek oraz wiele jezior. Jedna z najbardziej znanych atrakcji Słowenii, z której warto skorzystać. Zostając przy środkach komunikacji możecie jeszcze zdecydować się na tradycyjny rejs, którym dopłyniemy do wyspy. Łódka o nazwie „Pletna” (https://pg1bogatynia.pl/wycieczka-do-amsterdamu/) zabierze nas, byśmy mogli zadzwonić słynnym dzwonem życzeń, a bez tego nie można wyjechać ze Słowenii. Wśród atrakcji rejsowej jest również zatrzymanie się przy Termalnym parku, centrum wioślarskim.

Jeżeli będzie nam mało wspinaczek to Bled oferuje nam jeszcze Jelovice. To hala, która wznosi się na południe od Bledu. Jest to świetne miejsce wspinaczkowe oferujące kilka szczytów: Talez (710m), Gosko rvan (1000m – tam się też znajduje schronisko), Vodisko planino (1108m), Rovtarcio (1100m), Rakitoviec (1672m). Jest po czym podróżować i na co się wspinać w Słowenii, jeżeli znajdą się wśród was entuzjaści takich sportów.

Do tego mamy jeszcze w Bledzie Mezakle. To wysoki pagórek na 1300m, całkowicie pokryty lasami. Można się tam wspiąć na Ravne (960m) i Planski vrh (1299m).

Nie możemy zapomnieć o posileniu się po takiej ilości atrakcji. Będąc w Bledzie nie możemy nie skosztować słynnego dla tego miejsca smakołyku – kremówki. Oczywiście, można je kupić wszędzie, ale to tutaj są tworzone według receptury nikomu nie znanej prócz osób (https://www.ttstop.pl/wakacje-w-albanii/) wtajemniczonych. Przepis jest przekazywany z pokolenia na pokolenie, a tajemnica nie jest ujawniona nikomu z zewnątrz. Nie wiadomo ile w tym legendy, a ile prawdy, jednak doskonałego smaku złotego ciasta francuskiego i kremu waniliowego, który nie smakuje nigdzie tak jak tutaj, nikt nie zmyślił. Nie można nie spróbować!

Oczywiście Bled to nie jedyne miejsce w Słowenii warte uwagi, jednak magia i różnorodność widoków tej krainy przyćmiewa wszystko w koło. Wioski, zamki, fauna i flora, wolne chodzące sobie krowy i wiele tajemnic to coś czego nie spotkamy indziej. A mamy przecież tak blisko!

Dlaczego nie Słowenia. Mały i niepozorny sąsiad ma naprawdę wiele do zaoferowania turystom zza granicy. Za chwilę postaramy się was przekonać co warto zobaczyć i jak jest tego dużo w Słowenii. Jeżeli chcecie zacząć podróż od pewnego miejsca i od razu zachwycić się, by nie mieć już do końca pobytu wątpliwości dlaczego to miejsca to…

Comments

Dodaj komentarz