Garderoba kapsułowa. Zobacz, jak trzymać ją w ryzach!

garderoba kapsulowa

Wiosna to najlepszy czas na porządki i zmianę garderoby. I nie chodzi tu tylko o wyjęcie klasycznego trencza, jasnych dżinsów czy białych T-shirtów, ale przede wszystkim o takie ułożenie ubrań w naszych szafach, by codziennie dobranie stroju zajęło nam zaledwie kilka sekund!

Garderoba kapsułowa to ta mieszcząca ubrania, które można dowolnie łączyć ze sobą. Dzięki niej zawsze będziemy wyglądać modnie i elegancko, a przy okazji zaoszczędzimy sporo czasu, który dotychczas traciliśmy, próbując codziennie zbudować pasującą do siebie stylizację. Idea garderoby kapsułowej łączy się z zasadą dobrej organizacji, porządku i przejrzystości. Jak więc zacząć?

Organizacja to podstawa

Każda garderoba, bez względu na to czy jest jedną szafą, czy osobnym pomieszczeniem, może być funkcjonalna i ergonomiczna. Jak mówi Kinga Przymuszała, ekspert ds. oświetlenia i okuć meblowych Häfele, odpowiednia organizacja pozwoli dobrze zagospodarować każdy centymetr przestrzeni.

Warto zadbać o wnętrze naszej garderoby i rozplanować według naszych potrzeb: szuflady o różnych wysokościach, wieszaki na spodnie, wkłady na biżuterię, wiszące organizery czy specjalne kosze, które pozwolą nam utrzymać nasze ubrania i dodatki w odpowiednim porządku.

Przy dobrej organizacji garderoby będzie pomocny system DressCode Häfele, czyli zestaw stelaży z drążkami oraz poziomymi prowadnicami, na których możemy zamontować m.in. stojaki na buty, wieszaki na spodnie, organizery na biżuterię czy kosze na pranie.

Planując rozkład naszej garderoby, możemy zdecydować się również na pantograf. Sprawdzi się on zwłaszcza w wysokiej szafie, gdzie jednym pociągnięciem możemy obniżyć górny drążek ubraniowy, dzięki czemu mamy ułatwiony dostęp do tej części garderoby.

 – Zaletą pantografu jest: ergonomiczne wykorzystanie górnej części garderoby, przejrzystość – ubrania są lepiej widoczne oraz oszczędność czasu – elementy garderoby powieszone na wieszakach nie gniotą się jak podczas układania – podkreśla Kinga Przymuszała.

System DressCode może być montowany w garderobie zamkniętej lub otwartej, tzn. takiej z frontami drzwiowymi lub bez. Zapewnia on elastyczność w projektowaniu i pozwala na dopasowanie poszczególnych elementów do każdej przestrzeni – tej dużej, ale i tej mniejszej również. Dodatkowo można go spersonalizować, np. montując więcej półek na buty lub decydując się na organizery na krawaty i paski.

– Beznarzędziowy montaż sprawi, że sami, bez dodatkowej pomocy, będziemy mogli modyfikować system DressCode, dopasowując go do naszych potrzeb – mówi Kinga Przymuszała.

Projektując garderobę, musimy również mieć na uwadze oświetlenie. Najlepiej zdecydować się na różne źródła światła, zwłaszcza w większych garderobach, które zajmują całe pomieszczenie i gdzie standardowe oświetlenie główne może okazać się niewystarczające.

– Wychodzimy naprzeciw potrzebom i oferujemy szereg rozwiązań, które sprawdzą się w każdej garderobie i szafie. Możemy np. zamontować taśmę LED w drążku ubraniowym, w profilu szufladowym lub profilu, który pozwoli stylowo doświetlić wnętrze szafy – mówi Kinga Przymuszała i dodaje, że światłem możemy sterować na różne sposoby, np. przy pomocy przełączników mechanicznych, sensorowych, czujników ruchu, a także bezprzewodowo, za pomocą pilota, przełączników ściennych lub poprzez bezpłatną aplikację Hafele Connect Mesh na smartfonie czy tablecie.

Skupmy się na dobrze przemyślanych rozwiązaniach

Garderoba kapsułowa to nie tylko rozwiązania ergonomiczne, ale również te estetyczne, które jednocześnie będą dobrze komponowały się w codziennej przestrzeni. Idealnym przykładem jest system Slido F-Flush, dzięki któremu drzwi przesuwne w garderobie po zamknięciu pozostają w jednej płaszczyźnie. Wygląda to elegancko i minimalistycznie.

Co jednak, gdy nasza wymarzona garderoba znajduje się na poddaszu? – Wiemy, że wielu klientów planuje swoje garderoby w takim właśnie miejscu, w formie całego pomieszczenia lub zabudowanej wnęki. Aby maksymalnie wykorzystać również tak nietypową przestrzeń, proponujemy okucia do drzwi przesuwnych Aluflex, robione na indywidualne zamówienie, również pod skosy – mówi Kinga Przymuszała i dodaje, że Aluflex sprawdzi się nie tylko na poddaszach, ale również w przestrzeniach pod schodami.

Na koniec – gadżety!

Czym byłaby stylizacja z naszej garderoby kapsułowej bez idealnego gadżetu w postaci apaszki, okularów, torebki czy bransoletki? No właśnie… Tak samo jak ubrania, nasza szafa również potrzebuje odpowiednich gadżetów, które dopełnią całość. Tu możemy zainwestować np. w lustro – montowane na froncie lub ruchome, które możemy schować w garderobie.

Drugim przydatnym elementem jest deska do prasowania – dzięki rozwiązaniom Häfele możemy ją zamontować równolegle do ściany lub… po prostu wyciągnąć z szuflady!

Garderoba nie musi być duża, aby była funkcjonalna i spełniała wszystkie nasze oczekiwania. Wystarczy tylko dobry pomysł i odpowiednie systemy, które ułatwią nam życie i zaoszczędzą czas.

Wiosna to najlepszy czas na porządki i zmianę garderoby. I nie chodzi tu tylko o wyjęcie klasycznego trencza, jasnych dżinsów czy białych T-shirtów, ale przede wszystkim o takie ułożenie ubrań w naszych szafach, by codziennie dobranie stroju zajęło nam zaledwie kilka sekund! Garderoba kapsułowa to ta mieszcząca ubrania, które można dowolnie łączyć ze sobą. Dzięki…

Dodaj komentarz