Ukryć czy wyeksponować okap kuchenny?

okap kuchenny

Okap nie tylko poprawia atmosferę w kuchni, ale ma również wpływ na jej odbiór wizualny, także wtedy, kiedy pozostaje niewidoczny. Może całkowicie zniknąć w zabudowie meblowej, albo stać się jej charakterystycznym elementem. Który sposób wybrać? To zależy od koncepcji urządzenia kuchni, stylu aranżacji, ale również ilości miejsca.

Urządzeniem, bez którego trudno się obejść w kuchni, jest okap. Odpowiednio dobrany, poza oczywistym zadaniem, jakim jest pochłanianie zapachów powstających w trakcie gotowania, jest jej dekoracją. Dlatego urządzając kuchnię zwróćmy uwagę nie tylko na funkcjonalność i parametry techniczne, ale również jego wygląd. Kolejną ważną kwestią, którą musimy rozważyć, jest sposób jego montażu – czy chcemy okap wyeksponować czy przeciwnie, ukryć go w zabudowie meblowej.

– Okap kuchenny nie jest już tylko urządzeniem, które pełni wyłącznie funkcję praktyczną, ale jednym z charakterystycznych elementów tworzących wystrój wnętrza – mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki meblowej KAM.

– Jeżeli zdecydujemy się na tradycyjne rozwiązanie, wówczas okap powinien korespondować ze stylem aranżacji i dobrze komponować się z zabudową meblową. Jeżeli zależy nam na bardziej minimalistycznym efekcie, okap możemy schować, dzięki czemu pozostanie niewidoczny.

Ten drugi wariant zyskuje coraz bardziej na popularności nie tylko z uwagi na aspekty praktyczne – wymaga mniej miejsca, ale również walory estetyczne – w nowoczesnych wnętrzach „kuchni w kuchni” jest coraz mniej, a jej podstawa funkcja jest dyskretnie zakamuflowana za atrakcyjnymi dekorami.

Z widokiem na okap

Okap nie musi być nudny. Mnogość dostępnych na rynku modeli daje wiele możliwości aranżacyjnych i pozwala idealnie go dopasować do koncepcji stylu kuchni oraz estetyki mebli. Najczęściej wybierane okapy przyścienne mogą mieć różne kształty – od prostych, tradycyjnych: prostokątnych, skośnych lub okrągłych, przez nowoczesne, wyszukane formy aż po stylizowane, idealne do wnętrz w klimacie retro.

W każdej z tych odsłon może być ciekawym akcentem dekoracyjnym. Jeżeli okap chcemy wyeksponować, znajdźmy wspólny mianownik kolorystyczny z pozostałymi elementami wystroju. Chociaż prym wiedzie czerń i kolor stali, mamy również inne warianty – biel, miedź lub modne złoto, w którym okap prezentuje się wyjątkowo efektownie.

O atrakcyjną oprawę powinniśmy zadbać szczególnie, jeżeli strefa gotowania jest urządzona na wyspie kuchennej. Zamontowany nad nią okap sufitowy będzie przyciągał wzrok, ale nowoczesne modele bez problemu zdadzą ten egzamin. Coraz bardziej przypominają designerskie lampy a nie urządzenia AGD, są więc ozdobą nie tylko wyspy czy półwyspu kuchennego, ale i całego wnętrza.

Okap, który znika

Chociaż nowoczesne okapy są atrakcyjne wizualnie, czasami nad funkcjami dekoracyjnymi górę biorą inne względy użytkowe. Zwolennikom kuchni minimalistycznych, w których urządzenia nie są widoczne na pierwszy rzut oka, zależy na bardziej dyskretnym montażu. Idealnym rozwiązaniem są wówczas okapy blatowe, których cały mechanizm ukryty jest pod blatem. W trakcie pracy pond jego linię wysuwa się jedynie minimalistyczny wyciąg. Jeżeli nie jest używany pozostaje niewidoczny i nie zabiera przestrzeni nad strefą gotowania.

Bardzo często decyzja o minimalistycznej formie okapu wynika z ograniczeń metrażowych i potrzeby optymalizacji zabudowy kuchennej. Jeżeli nie mamy warunków na umieszczenie tradycyjnego modelu, mamy idealne rozwiązanie w postaci okapu podszafkowego, który montujemy na spodzie szafki znajdującej się bezpośrednio nad kuchenką lub płytą grzewczą. Daje to większą swobodę w planowaniu zabudowy meblowej.

– Model podszafkowy sprawdzi się w niedużych kuchniach, w których projektujemy pełną zabudowę meblową z szafkami górnymi. Możemy bardziej praktycznie wykorzystać przestrzeń nad okapem, zyskując dodatkowe miejsce do przechowywania – podpowiada projektantka.

Przestrzeń nad okapem

Możemy zagospodarować również w przypadku tradycyjnego okapu przyściennego, a urządzenie ukryć za frontem meblowym w szafce z półeczkami. Znajdziemy w ten sposób dodatkowe miejsce na produkty spożywcze lub przyprawy, które będziemy mieli pod ręką podczas gotowania.

– To bardzo praktyczne rozwiązanie, które polecamy użytkownikom małych kuchni, stającym przed wyzwaniem znalezienia jak najwięcej dostępnego miejsca do przechowywania. Każda dodatkowa powierzchnia zwiększa naszą strefę magazynową – tłumaczy Sylwia Kowalska-Mikutel.

– Rozwiązanie to cieszy się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ pozwala estetycznie zamaskować okap. Ma to znaczenie dla użytkowników kuchni, którzy przy wyborze sprzętu AGD kierują się rozsądną ceną, a nie designem. Pełna zabudowa górna będzie jednolita pod względem kolorystycznym, co wygląda schludnie i daje wrażenie większego ładu aranżacyjnego.

Okap nie tylko poprawia atmosferę w kuchni, ale ma również wpływ na jej odbiór wizualny, także wtedy, kiedy pozostaje niewidoczny. Może całkowicie zniknąć w zabudowie meblowej, albo stać się jej charakterystycznym elementem. Który sposób wybrać? To zależy od koncepcji urządzenia kuchni, stylu aranżacji, ale również ilości miejsca. Urządzeniem, bez którego trudno się obejść w kuchni, jest okap. Odpowiednio dobrany, poza oczywistym…

Dodaj komentarz